Dijifabrik logosu.

Facebook Business Manager Kullanım Rehberi

Facebook business.

Kullanıcıya ulaşmada en fazla kullanılan reklam araçlarından biri de Facebook Business Manager’dir. Kullanıcı sayısı, reklam gösterim yapı ve aktif kullanım süresi hesap edildiğinde Facebook Business Manager her dijital pazarlamacı için başat panel olarak kullanılır. Bunu yaparken hem kendi içerisinde entegre şekilde hem de harici ortaklar aracılığıyla çalışma olanağı sunar.

Business Manager İle Neler Yapabilirsiniz?

Instagram ile entegre çalışan Business Manager, hedef kitle listesi veya ürün katalogu gibi birden fazla alan veya format oluşturup yönetimini sağlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz sayfalarınızı, reklam hesaplarınızı, uygulamalarınız üzerindeki izinleri ve kontrolleri sağlayabilirsiniz.

Bugüne kadar yapmış olduğunuz reklam harcamalarını, gelen dönüşümleri, izleyicileri ve kitleleri detaylı bir şekilde inceleyebilir ve bugünden sonraki süreç için bir plan hazırlayabilirsiniz.

Milyonlarca kullanıcısı olan bu araçları kullanıp süreci analiz ederek etkili satış ve pazarlama yöntemleri ile işletmenizi büyütebilirsiniz.

Kimler Facebook Business Manager Kullanmalıdır?

Kullanım amacına göre herkes Facebook Business Manager reklam yöneticisini kullanabilir. İşletme sahipleri, sanatçılar, toplulukların yanında yayılımını istediğini gönderiler de dahil olmak üzere pek çok alan için Business Manager tercih edilebilir.

BM, işletmeler ve ajanslar için kullanım şekline göre alanlara bölünmüştür. Ajanslar için olan kullanılan alan daha komplike olmakla birlikte kullanım farklılıkları yoktur.

Püf noktası: İşletmeler kullanım türüne göre ajanslara kendi işletme hesaplarından izin verebilirler. Bu ayrım izin kontrolünü sağlamak için yapılmıştır. Hesaba ve erişim düzeylerine daha hakim olmak için şu görseli inceleyebilirsiniz. 

Facebook Business Manager Araçları İle Neler Yapılabilir?

Kullanım türüne göre yayım açısından istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Facebook araçları 4 farklı gruba ayırmıştır. Hizmet araçlarını şu şekilde inceleyebiliriz.

İşletmeyi yönetme: Bu alanda işletmenize dair bilgileri, faturalandırmayı, görsel ve videoları, marka emniyeti, olay yöneticisi, mağaza konumları gibi araçları görebilirsiniz. Yapabileceğiniz değişiklikler işletmenize dair bilgilerdir.

Reklam Verme: Bu araçlar yardımıyla hedef kitlenin belirlenmesi, tüm veya bazı reklam gruplarınız için oluşturacağınız kurallar, reklam hesabı ayarları ve bu alanı esas kullanma amacınız olan reklam yöneticisi ile reklamlarınızı yönetebilirsiniz. Bu alan sayesinde işletmenize müşteri çekebilirsiniz.

Analiz ve Raporlama: Facebook Business Manager reklam vermenin yanında analiz ve raporlama da son derece önemlidir. Hangi reklama ne kadar bütçenin ayrıldığı, geri dönüşler ve izlenme gibi özellikleri analiz edip raporlama ve buna bağlı olarak da reklam optimizasyonu yapmanızı bu alandaki bilgiler sağlıyor. Analizler, deneyler, hedef kitle istatistikleri, ilişkilendirme, marka bilinirliği yöneticisi, reklam raporlar bu alandaki araçlar.

Müşterilerle Etkileşimde Bulunma: Burada sayfanızda paylaştığınız gönderileri, erişim ve etkileşim sayılarının yanında planlanmış gönderiler ve reklamları görebilirsiniz. Gönderilerin genel özeti bu alanda yer alıyor.

Ürün ve Hizmet Satma: Katalog reklamcılığı için kullanabileceğiniz araçlar burada yer alıyor. Bunun için bir web sitesi veya envanter listenizin olması gerekiyor. Ürünleri bu sayede kullanıcıların önüne düşürebilir ve satın almalarını sağlayabilirsiniz. Diğer bir araç olan ticaret yöneticisinde ise e-ticaret satışlarınızın kontrolünü yapabilirsiniz.

Facebook Business Manager Son Söz

Facebook’un dünyada 2 milyar 449 milyon kullanıcı varken Türkiye’de 37 milyon aktif kullanıcı bulunuyor. Kullanım ve geçirilen zamana bakıldığında Türkiye dünyada ilk 10 arasında yer alıyor. Buna karşılık Instagram’da ise 38 milyon aktif Türk kullanıcı bulunuyor. Bu kadar popüler olan ve görüntülenmesi aylık milyarları bulan mecralarda işletmenizin yer almasını sağlamak büyük önem taşıyor. Yerel bir butik işletme olmak yerine ulusal çapta büyümüş bir marka olmak faydanıza olabilir.

Püf Noktası: Bütçenizin iyi optimize edilmiş reklam hesabıyla kullanımı faydanıza olacaktır. Bütçenizi iyi şekilde kullanmak için profesyonel destek almanız gerektiğini unutmayın.
Subscribe our push notification