Dijifabrik logosu.

Markalar İçin Instagram Etkileşimi Artırma Yolları

Instagram etkileşim artışı grafiği.

Instagram artık bir fotoğraf ve video paylaşım sitesinden çok daha fazlası. Markaların bulunmak zorunda olduğu, kimliğini yansıtmak durumda kaldığı ve bunu yaparken aşırıya kaçılmadığı bir mecra haline geldi. İyi bir görünüm için Instagram etkileşimi artırma bu açıdan değerli olmaya başladı. 

Sosyal Medyada İletişim Faciası

Türkiye 38 milyon aktif Instagram kullanıcısıyla dünyada en fazla aktif kullanıcının olduğu 6. ülke konumunda. Gelişmiş pek çok ülkeyi arkasında bırakan bir mecrada markaların iletişimi fotoğraf ve video paylaşımın çok üzerinde olmalıdır. Bunu yaparken doğal olmayan -bot, fake- yöntemler ve üzerinde düşünülmeyen kampanyalar iletişim faciasına neden olabilir.

Örneğin Sunny Co Clothing adlı bir iç çamaşır firması hiçbir koşulu açıklamaksızın ürünlerini çok uygun bir fiyata, kargo bedeli dahi ödemeden göndereceklerini açıklayan bir viral reklam pazarlaması yaptılar. Ancak kısa sürede 100.000’in üzerinde yorum alan markanın aslında kastının çok daha az üründe geçerli olduğu çok sonradan yaptıkları düzenlemeyle duyuruldu. Hüsrana uğrayan tüketicilerde Sunny Co firması kötü bir imaj çizmiş oldu. Benzer iletişim facialarını Trendyol ve n11 gibi firmalar da (bkz: n11 ve Trendyol skandal 10 Kasım göndermesi) gerçekleştirdi.

Sosyal medyanın can damarı olan ve varlığını sürdürmede gizil amaç olan etkileşim ise doğal olmak durumunda. Bu yapılmadığı taktirde Instagram spam filtresine takılabilecek ve hesabınızı tehlikeye atmış olacaksınız.

Instagram sayfasından bir görüntü.

Tehlikeye sokmadan Instagram hesabınızda etkileşimi artırmanın yollarını şöyle sıralayabiliriz:

1- Başkası Olma Kendin Ol

Rakip analizi yapmayı unutmayın anca orijinal olmak, farklı olmak daima kazandırır. Taklitler asıllarını yaşatır. Kampanya içerikleri

, link yönlendirme tarzları, yayınlama tarihleri ve sıklıkları, hedef kitleye göre kullanılan dil, gelen yorumlara verilen yanıtların türünü örnek alabilirsiniz. Kendi hesap jargonunuzu oluşturmanız ve soruları yanıtsız bırakmamanız etkileşimi ve kaliteyi artıracak yöntemlerden ilkidir.

2. Sadece Post veya Story Paylaşımıyla Sınırlı Kalmayın

Kullanıcılar genel olarak story paylaşımlarını kontrol etseler de post paylaşımları da kullanıcıların önüne düşmekte, hesapta kaybolmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında iki tarafı da boş bırakmamak en doğal ve etkili yöntem olacaktır.

3. Hastag Kullanıma Özen Gösterin

Instagram etkileşimi artırmanın en basit ve etkili yolu hastag kullanımıdır. Bazı kullanıcılar özellikle etiket takibi yaparak da medya kullanımı yapabiliyor. Burada gezinen kullanıcıları kaçırmamak için markanıza yönelik hastag kullanımına özen göstermeli ve her post için orijinal etiketler ayarlamalısınız. Kopyala-yapıştır iyi bir yöntem değildir. Instagram Keşfet’e düşürmenin en etkili yollarından biri de etiketlerdir.

4. Düzenli İçerikler Paylaşın

Kullanıcıların ve Instagram algoritmasının en dikkat ettiği nokta paylaşım düzeni. İki paylaşım arasında haftaların olması etkileşim düzeyini düşürecek ve görünürlüğünü düşürecektir. Bunun önlemini bir sosyal medya planlama takvimi oluşturarak zamana yaymanız, günü ve saati geldiğinde bu paylaşımı yapmanız gerekiyor.

5. İçerik Metinlerini Oluşturun ve Yoruma Sevk Edin

Instagram etkileşimi artırmanın diğer etkili yolu içerik metinlerinden harekete geçirici mesajların kullanımı. “Arkadaşını etiketle” gibi samimiyetten uzak cümleler yerine, hikayenin kendini başkalarına önerilmesini sağlayacak metinler oluşturun. Bu sayede başkalarına sizin hesabı önerecekler ve etkileşiminiz artacaktır.

6. Yorum ve DM’leri Yanıtsız Bırakmayın

Kullanıcı hesabınızla alakası soru sorabilir. Bunu yanıtsız bırakmak hem kullanıcı gözünde kötü görünecektir hem de etkileşim gibi doğal bir aktiviteyi elinizin tersiyle itmiş olacaksınız. Konuyu DM’e taşısanız bile gönderi altına yazılan yazıları “Konuyu DM’e taşıdık :)” gibi bir aksiyon alabilirsiniz.

7. Memur Değil Instagram Kafasıyla İçerik Üretin

Paylaşımlarınız görsel açıdan tatmin edici olmalı. Canva, Pexels, Pixebay, Unsplash gibi ücretsiz stok görsellerin olduğu sitelerden yardım alabilirsiniz. Etkileşimi artırıcı istatistikler, güncel haberler veya özel günler gibi postların yanında soru sorup yanıt almaya sevk edici story’ler de paylaşmayı unutmayın.

8. Çekilişler Düzenlemeyi Düşünün

Markanızı hatırlatıcı çekilişler daima ilgili çekici ve etkileşim artırıcı olmuştur. Bir araba firmasıysanız oyuncak taksiler, giyim firmasıysanız dönemine göre atkı veya saat, yiyecek firmasıysanız kutu paketler hesabınızda pozitif etki yaratacaktır.

Günümüzde etkileşimi doğal olmayan çekilişlerle yükseltmek mümkün olsa da pek tercih edilmemelidir. Doğal olmayan takipçi ve etkileşimler Instagram’ın gözünde kötü görünmeniz neden olacaktır.

9. Influencer Marketing Çalışmalarını Düşünün

Sektörünüzle alakalı sosyal medya Influencer’ları ile reklam çalışması yapmayı düşünebilirsiniz. İçeriğinizle alakalı ünlü kişileri bulabilir ve onlarla markanızın reklam çalışması için görüşebilirsiniz. Ancak bunu yaparken de dikkati olmanız gerekiyor. Konuyla alakası olmayan Influancer’larla çalışmanız kötü sonuçlara neden olabilir.

Püf Nokta: Instagram grafik ağırlıklı bir mecra olduğu için görsellerin, videoların veya metinlerin hazırlanması için profesyonel destek almanız gerekebilir. Markadaki olumlu bilinci artırmak kolay olduğu kadar profesyonellik de isteyen bir iştir.


Would you like to subscribe to our notifications?