Dijifabrik logosu.

Dijital Reklam Tasarımı Nedir?

 

Dijital Reklam Tasarımı Nedir?

Dijital reklam tasarımı, çevrimiçi mecralarda sunulan bir reklamın yayına hazırlanma ve tasarlanma süreçlerinin düzenlendiği aşamadır. Bu açıdan dijital reklam dünyası için tasarımın önemi büyüktür ve dikkat çeken pazarlama araçlarından biridir. Mevcut alanda yayınlanacak tüm reklam biçimlerinin tasarımının etkin şekilde gerçekleştirilmesi hedef kitleye doğru şekilde hitap etmek ve potansiyeli artırmak açısından değerlidir.

Dijital Reklam Tasarımı

Dijital reklam tasarımının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için çok sayıda ayrıntıya dair bilgi sahibi olmak önemlidir. Oldukça özel bir alan olan tasarım dünyası teknolojinin getirdiği dijital dünya ile birleşince konuya hakimiyet daha fazla değer kazanır. Bu açıdan dijital reklam uzmanı ile işbirliği yaparak markayı ön plana çıkarmak ve başarılı bir tasarım gerçekleştirmek mümkündür.

Sosyal medya reklamlarından video reklamlarına varana kadar çok farklı alanda işlem yapmak ve markanın faydasına olacak şekilde düzenleme gerçekleştirmek gerekebilir. Dolayısıyla dijital reklam tasarımına dair uzman bilgisi ortaya çıkan pazarlamanın başarılı olması açısından dikkat çekicidir.

Dijital Reklam Örnekleri

Dijital reklam danışmanlığı ile çok sayıda farklı örnek ve tasarıma ulaşmak olanaklıdır. Dijital reklam örneklerinin farklı tanıtım araçları üzerinde gerçekleştirilen bir sistem olduğu ifade edilebilir. Örneğin arama motoru reklamları ya da sosyal medya reklamları için sunulan tasarımlar elbette birbirinden farklıdır. 

Her bir tasarım mevcut mecrada değerlendirilecek uygulamaya göre belirlenir. Bu işlemler bir uzman yardımıyla gerçekleştirilmesi gereken adımlardır. Dolayısıyla bir dijital reklam uzmanı aracılığıyla destek alınabilir.

Dijital reklam örnekleri aynı zamanda hizmet veren dijital reklam ajanslarının ne kadar profesyonel iş gerçekleştirdiğini anlamak açısından da önemlidir. Bu nedenle bir ajanstan hizmet almak isteyen

markalar öncelikle mevcut örnekleri değerlendirebilir ve tasarım başarısına göre istediği uygulamaya karar verebilir.

Dijital reklam tasarımı şüphesiz ki günümüz teknolojisinin doğurduğu bir sonuçtur ve aslında geleneksel reklamların gelişmiş bir formu olarak ifade edilebilir. Geleneksel reklam biçimleri her ne kadar önemini korursa da dijital dünyanın çok geniş bir alana hitap ettiği bilinen bir gerçektir. 

Bu nedenle dijital reklamların her bir aşaması çok önemlidir ve dikkatle incelenmelidir. Uzman desteği ile gerçekleşen dijital reklam tasarımlarının amacı da hedef kitleye en doğru biçimde ulaşmak ve markayı tanıtmaktır.

Dijital Reklam Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasarımınızı kullanıcıyı düşünerek yapın.

Dijital tasarımcılar, çoğu zaman farklı disiplinlerle çalışır. Tipografi, renk, grafik ve fotoğraf hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu uygulamalarla medyaları kullanıcıya daha büyük bir deneyim sunacak şekilde birleştirmeleri gerekir. Kullanıcıların neye ihtiyaç duyduklarını ve bu ihtiyaçları ele almayı bilmeleri şarttır.

Web tasarımcıları bir web arabiriminin iyi görünmesini sağlar ancak web tasarımı bundan ibaret olmayıp tasarımcıların kolay ve sezgisel sistemler oluşturduğu daha geniş bir kullanıcı deneyimi alanının parçasıdır.  Tasarımcılar, kullanım durumuna bakmadan sorunları çözmek için yaratıcı becerilerini kullanır. Biçim, işlevin arkasından gelir. Dijital ürünlerin görünüm ve hissi, kullanıcı arabirimleri ve baskı tasarımlarının her birinin bir amacı vardır.

Başarılı tasarımcılar, önce kullanıcıyı düşünür. Dijital tasarımda empati büyük bir öneme sahiptir. Kullanıcı bir şeye ihtiyaç duyar, biz de bu ihtiyacı karşılarız.  İdeal olan, bir tasarımın işlev ve kullanılabilirliğinin kullanıcı tarafından hemen fark edilebilmesidir. Kimse tasarımınıza veya reklam görselinize uzun uzun bakmak istemez. Anında anlayıp kavramaları gerekir.