Dijifabrik logosu.

2022’ye Hakim Olacak En İyi Tasarım Trendleri

"hello! 2022" yazısı.

2022’ye Hakim Olacak En İyi Tasarım Trendleri

Grafik tasarım her zaman başka hiçbir endüstride olmadığı kadar güncel moda trendleriyle ilişkilendirilir. 

Bu alandaki şablonlar ve fikirler neredeyse her yıl çok değişiyor.  Artık hem tasarımcıların hem de işverenlerinin ilgisi bu yönde de daha fazla artış gösteriyor.

İçinde bulunduğumuz yılda da önemli değişikliklerin olacağı anlamına geliyor. Global grafik trendlerinden bahsediyorsak, tasarımcıların kendi tercihleri ​​ve vizyonları vardır.

Küresel sorunlar, tasarımcıları veya serbest çalışanları bir şekilde etkileyecektir. Tüketici alışkanlıklarının değiştiği gerçeğinden ve bir anlamda pazardaki trendlerden bahsediyoruz.

Tabii ki 2021, insanlar için çok özeldi ve bu da bizi online satış vizyonumuzu değiştirmeye zorladı. Serbest çalışanların işe alınması ve dış kaynak kullanımı her zamankinden daha alakalı hale geldi.

Doğal olarak, bu tür trendler tasarımı da etkiledi.

hello minimal web tasarım

Minimal Web Tasarımı

Minimalizm köklü bir trend. Önümüzdeki yıl böyle bir tarz hakim olacak.

2021’de tasarımcılar giderek basit şekilleri tercih ediyor. Bu, ana mesajı tüketiciye iletmenin ve resmi gereksiz unsurlarla abartmamanın en iyi yoludur.

Basit çizgiler ve desenler, belirli bir sadelik izlenimi yaratır ve bu da sade renk paletleriyle tezatlık oluşturur.

Bu tür düzenler çeşitli projeler için idealdir. Giyim mağazası logoları, markalı restoran ve kafe ambalajları ve daha pek çok şeyden bahsediyoruz.

Aynı şey baskı endüstrisi ve insanların büyük şehirlerin sokaklarında gördüğü büyük vinil afişler için de geçerli.

3D görünüme sahip bazı ürünler.

3D Öğeler

Elbette, 3D grafikler tasarımın temellerinden biridir. Bu tür teknikler özellikle reklam projeleri için etkilidir.

Üç boyutluluk ve hareket yanılsaması, herhangi bir doğal desen ve motifle uyumludur. Herhangi bir 3D stili, diğer motiflerden daha fazla özgürlük ve soyutlama sağlar, bu nedenle bu eğilim 2022’de kaçınılmaz olarak devam edecektir.

Uzmanlar, insanların grafik ve fotoğrafçılık arasındaki farkı bulanıklaştıran hiper gerçekçi görüntülere odaklanacağından emin. Ayrıca, önümüzdeki yıl çizgi romanlarla ilişkili açıklayıcı teknikler için büyük bir geri dönüş olacak. Bu durumda, 3D grafikler yeri doldurulamaz olacaktır.

hola logo

Hareketli  Tipografi

Yaratıcılar ve serbest çalışanlar için bir yıl daha uzaktan çalışmanın önümüzde olduğuna dair birçok işaret var. Dünya Sağlık Örgütü, aktörlerin ve film yapımcılarının toplanmamasını tavsiye ediyor.

Bu nedenle, video çekimi daha iyi zamanlara ertelenmek zorunda kalacak. Pazarlamacılar, animasyonlu illüstrasyonlara ilginin daha da artmasını bekliyor.

Pazarlamacılar giderek artan bir şekilde görüntüleri birleştirmeyi kullanıyor. Albüm efekti oluşturmak için video klip eklemeyi tercih ediyorlar. Tabii ki, bu tarz afişler ve tam ekran reklamlar için idealdir.

Çizgi romanlar ve pop art gelecek yıl da trendler arasında olacak. Aynı şey büyük geniş ekran afişler için de geçerlidir. Yaratıcılar bir süre daha sanatsal tipografiyi tercih edecek.

Optik illüzyonu anlatan bir animasyon.

Optik İllüzyon

Optik illüzyon stilleri, doygun renkler ve boşluk izlenimi verir. İnsanlar kaydırdıklarında, bazı şekiller daha uzaktaki görsel nesnelerden daha yakın görünür. Böyle bir aracı kullanmak, tüketiciyi şaşırtmanın en iyi yoludur. Pazarlamacılar sıklıkla gerçeküstücülüğü tercih ederler. 2022’de ortaya çıkabilecek bir diğer grafik trend, optik illüzyonların paralaks etkisi ile birleşimidir.

İlk bakışta, bu anlaşılmaz, hatta anlamsız görünebilir. Ancak çok düşündükten sonra insanlar genellikle tutarlı, anlamlı bir bütün görürler. Bu, tasarımcının fikirlerinin özünü anladıkları anlamına gelir. Bunun gibi tüm teknikler satış için iyi çalışır. 

retro design in modern times

Retro Akım

Binlerce insan idealize edilmiş bir geçmişe özlem duyuyor. Herhangi bir pazarlamacı da bu gerçeği onaylayacaktır.

Web tasarımında da benzer grafik trendleri var. 90’ların estetiğiyle ilgili stiller özellikle önemlidir. Bu durumda, çizimlerin çoğu basit figürlerden oluşur.

Bu temel bir numaradır, ancak deneyimli pazarlamacılar ayrıca renk paletleri de ekler.

Vintage her zaman Facebook ve Instagram’da alakalı olmuştur, ancak 2022’de ana akım haline gelecektir.

pounch paket tasarımı

Pastel Renkler 

Kuşkusuz, mevcut pandeminin bir yan etkisi de, bilinçli satın alma kararlarına yol açan tüketimin azalmasıdır.

İnsanlar ürünün bileşimine veya ambalajına dikkat eder. Buna ek olarak, binlerce tüketici hareket özgürlüğü ve doğayla baş başa kalma yeteneği için her zamankinden daha fazla çabalıyor.

Bu tür faktörlerin tasarım üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. 2022’de çoğu paket, sade renk paletleri, yumuşak akıcı çizgiler, bitki elemanlarının görüntüleri ile karakterize edilecek.

Ambalaj malzemelerine gelince, tüketiciler çevre dostu çözümleri giderek daha fazla tercih edecekler.

Sade renkler, 2021 ve 2022’de grafik tasarım için geçerli olacak en iyi fikirler arasında yer alıyor.

Her yıl insanlar bilgisayarların önünde çok zaman harcıyorlar. Bu nedenle, özellikle uzaktan çalışma veya odaklanma ile gözler dinlenemez.

Bu nedenle pazarlamacılar giderek daha çok sade renkleri tercih ediyor ve onlara odaklanıyor.

Böyle bir stil kullanırken kullanıcılar çok çabuk yorulmazlar. Ayrıca, canlı renklerle doygun olmayan sayfalar ve düzenler, vurguları daha uzun süre korur.

Bir Yanıt

  1. Harika bilgiler vermişsiniz. Trendleri yakalamak, tasarımı anlamak hakkında çok faydalı bilgiler. Teşekkürler.

Comments are closed.