Dijifabrik logosu.

Markalar ve Kurumlar Neden Sosyal Medyada Olmalı?

Kurumlar neden sosyal medyada olmalı?

Bilindiği üzere sürekli gelişim gösteren teknoloji, insanların hayatının her alanına giren ve insanların yeme içme gibi vazgeçemediği bir gündelik ihtiyaç halini alan interneti de beraberinde getirmiştir.

82,4 milyon nüfusa sahip ülkemizde;

  • Nüfusun %72’sini oluşturan 59.36 milyon internet kullanıcısı
  • Nüfusun %63’ünü oluşturan 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı
  • Nüfusun %53’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var. (We Are Social 2019 raporu)

Sosyal medya, kullanım şekline göre kullanıcısına çok büyük güç sağlayabiliyor ve bu büyük güç sadece bireylerin tekelinde bırakılmıyor

, kurumların da bu gücü keşfettiği bir dönemdeyiz. Sayısal veriler, kurumların internet çağında hedef kitlelerine en kısa zamanda ve en etkili şekilde ulaşabilecekleri platformun sosyal medya ağları olduğunu açık ve net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Sosyal medyanın toy olduğu zamanlarda kurumlar; Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya ağlarına ilgili değillerdi. Sosyal ağların kullanıcıları artıp popülerleştikçe kurumların da ilgi odağı oldu.

Peki, kurumlar sosyal medyada neden olmalı ve neden aktif bir şekilde kullanmalılar gelin beraber bakalım.

Hedef kitle ile anında iletişim kurulmasını sağlar.

Etkili ve hızlı iletişim çağımızın gereklilikleri arasındadır. Bu platformların en büyük avantajı da rakamların net olmasıdır. Kurumunuzun sosyal medya hesabını takip edenlerin sayısı, gönderilerinizin kaş kişi tarafından beğenildiği, kaç kişinin yorum yaptığı rakamsal bazda nettir. Verilerin niceliğini ölçebildiğiniz gibi gelen yorumların niteliğini de görerek hedef kitlenizin sorunlarına veyahut beklentilerine anında feedback verebilir, içerik oluşturabilir ya da stratejiler geliştirebilirsiniz.

Markanın bilinirliğini ve müşteri sadakatini arttırmaya yardımcı olur.

Sosyal medya, markanızın bilinirliğini ve hedef kitlenizin sadakatini arttırıp devam ettirebilmeniz için önemli bir araçtır. Hedef kitlenizle ne kadar etkin bir iletişim kurar ve onlara kendilerini ne kadar özel hissettirirseniz müşterilerinizle bağlarınız güçlenir ve müşteri sadakatini oluşturmanız mümkün olur.

Rakip analizi yapabilirsiniz.

Rakip analizi yapıp markanızı öne çıkarmanıza olanak tanır. Yalnızca bireyler başkalarının neler yaptığını merak edip birbirlerini stalklamıyor kurumlar da rakiplerinin stratejilerini, hedef kitlelerini, kampanyalarını, sosyal sorumluluk projelerini merak ediyor ve araştırıyor. Sosyal medya, marka savaşlarında geri kalmamak ve rakipleri geçmek için hızlı bir şekilde reaksiyon verebilmeyi mümkün kılıyor.

Özetle; günümüzde kurumların sosyal medyada var olmaları ve varlıklarını aktif bir şekilde sürdürmeleri, varlıklarının devamlılığı açısından bir zorunluluk halini almıştır. Sosyal medyada var olmayan bir kurum hedef kitlesine satış, pazarlama, iletişim ve destek vermek konusunda hep birkaç adım geri kalacaktır. Mevlana’nın “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur.” sözü konumuzu en açık haliyle özetlememize yardımcı oluyor.