Dijifabrik logosu.

Dijital Reklam Türleri Nelerdir?

Dijital Reklam Türleri Nelerdir?

Dijital reklam çeşitleri, günümüz dünyasında öne çıkan ve büyük kitlelere ulaşma konusunda başarılı pazarlama içerikleri sunan oluşumlardır. Geleneksel reklam biçimlerine göre pek çok artısı bulunan dijital reklamlar kendi içinde farklı türlere ayrılır. Bu durum, reklam vermek isteyen kurumun ulaşmak istediği hedef kitle, etkin olmayı tercih ettiği dijital ortamlar gibi özgün sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir.Örneğin belli bir yaş aralığına hitap eden bir firma hedef kitlesini belirledikten sonra çevrimiçi ortamlarda belirlediği yaş aralığının en çok tercih ettiği dijital ortamları seçebilir. Bu ve benzeri durumlar nedeniyle tercih edilen dijital reklam modelleri hakkında bilgi sunalım:

Dijital Reklam Türleri Nelerdir?

Dijital reklam türleri nelerdir? Çevrimiçi sahada ancak her biri farklı ortamlarda sunulan reklam çeşitleridir. Bunlar içinde arama motoru reklamları, video reklamlar ve mobil reklamlar gibi çok sayıda farklı etkinlik alanını bulmak mümkündür.Dijital reklam yayınlamak isteyen firmalar dijital reklam ajansları aracılığıyla hitap etmek istediği kitleyi ve oluşturabileceği reklam türünü rahatlıkla belirleyebilir. Şimdi en çok tercih edilen ve pazarlama alanında kazanç sağlayan bazı dijital reklam çeşitlerine yakından bakalım:

Native Reklamlar

Dijital reklam modelleri arasında yer alan native reklamlar yapay olmayan bir reklam deneyimi amaçlar. Kullanıcılar istediği bir içeriği okuduğu sırada konuya yakın ve yayın akışına uygun sunulan reklamları kapsar.

Arama Motoru Reklamları

Arama motoru reklamları, bir diğer ifade ile arama motoru pazarlaması mevcut alanlardan yürütülen reklam stratejilerini içerir. Arama motorlarına ait sonuç sayfaları üzerinde görünmekle birlikte genel olarak doğal arama sonuçlarının üst kısmında yer alır. Bazen de arama sonuçlarının yan tarafında görüntülenebilen arama motoru reklamları birer metin reklamı olma özelliğine sahiptir.

Video Reklamlar

Genellikle çevrimiçi vasıtalarla oluşturulan video reklamlar günümüzün en çok tercih edilen dijital reklam türlerinden birisidir. Video formatına sahip reklam içeriklerinin sunulduğu pazarlama tekniğini önemli kılan şey görselliği ön plana çıkarmasıdır. Yayın içi ve yayın dışı video reklamlardan söz etmek mümkündür. Yayınlandıkları yere göre farklılık gösteren bu reklam türleri talebe bağlı olarak ve hedef kitle doğrultusunda hazırlanır.

E-posta Reklamlar

E-posta reklamlar, diğer dijital reklam türleri kadar ön planda olmasa da işletmenin ihtiyacına göre tercih edilebilir. Özellikle hedef kitlesi belli ve net bir ulaşım sağlamak isteyen firmaların e-posta reklamlarına yönelimi söz konusudur. E-posta içeriklerinde görüntülenen reklamlar bu dijital pazarlama yöntemini oluşturur.

Mobil Reklamlar

Mobil reklamlar günümüz internet içeriklerinin yöneldiği mobil araçlara yönelik gerçekleşen reklam türleridir. Şüphesiz ki en çok tercih edilen dijital reklam çeşitlerinden biridir. Mobil reklamlar ile hem hedef kitleye hem de daha geniş bir etkileşim alanına ulaşmak mümkündür. Ayrıca dijital reklam çeşitleri içinde önemli bir yere sahiptir.

Influencer Reklamları

Influencer reklamları çağımızın en popüler pazarlama stratejileri arasında yer alır. Sosyal medya özelinde tanınan kişilerin takipçilerine beğeni ile anlattığı ürünler ve marka tanıtımlarını kapsar. Bu reklam biçimi daha çok sosyal medyaya yönelik ilginin artması ile paralel olarak gelişmiştir. ‘Dijital reklam türleri nelerdir?’ konulu yazımızın sonuna geldik.
Subscribe our push notification