Dijifabrik logosu.

Dijital Reklamcılık Nasıl Yapılır?

 

Dijital Reklamcılık Nasıl Yapılır?

Dijital reklamcılık, şüphesiz ki e-ticaret alanının en önemli stratejilerinden biridir. Dijital reklam ve e-ticaret, birbirinden ayrılması mümkün olmayan iki terim olmasıyla birbirini tamamladığı düşünülebilir. Özellikle dijital dünyada görünür olmak ve marka tanıtımı gerçekleştirmek için dijital satış olarak nitelendirdiğimiz pazarlamada dijital reklamcılığın rolü büyüktür.

Dijital Reklamcılık Türleri Nelerdir?

Dijital reklamcılık türleri, ihtiyaca bağlı olarak ortaya çıkmış çok sayıda farklı uygulamayı içerir. Video pazarlamadan e-posta pazarlamaya ve sosyal medya içeriklerine varana kadar çok sayıda farklı dijital reklamcılık çeşitlerinden söz etmek olanaklıdır. Şimdi, bu alanda öne çıkan bazı pazarlama yöntemlerine yakından bakalım:

Influencer Pazarlama

Bu pazarlama yöntemi dijital dünyada öne çıkan ve her geçen gün daha popüler hale gelen bir tekniktir. Özellikle sosyal mecralarda tanınan isimlerin yaptığı çeşitli reklam ve marka tanıtımlarını içerir. Günümüzde internet kullanımının yoğun bir şekilde sosyal medya alanlarına kayması ile birlikte daha da gelişmesi beklenen bir alandır.

Video Pazarlama

Teknolojik gelişmelerin sonuçlarından biri olarak video içeriklerinin ön plana çıkması gösterilebilir. Buna bağlı olarak dijital reklam uzmanı ve bilirkişilerin sıklıkla önerdiği video pazarlama video yoluyla markanın tanıtımını ve hedef kitleye ulaşımını amaçlar.

E-Posta Pazarlama

E-posta aracılığıyla sunulan reklamları içeren e-posta pazarlama uygulamaları daha çok hedefe yönelik ve özgün bir dijital pazarlama tekniğidir. Bu açıdan bazı firmaların e-posta pazarlamaya ağırlık verdiği ve istediği başarıyı sergilediği görülmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama

Dijital reklamcılık alanının vazgeçilmez sahalarından birisi haline gelen sosyal medya pazarlama içerikleri mevcut mecralarda sunulan reklamları içerir. Sosyal medya kanallarından yer alan kullanıcı yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda bu alanın gelişmeye devam edeceği düşünülmektedir.

PPC Pazarlama

Türkçesi ‘tıklama başı maliyet’ olan PPC pazarlama, bir markanın sunduğu reklamın başarılı olması ölçüsünde para ödemesi anlamına gelir. Yani bir firma PPC pazarlama yöntemine başvurduğunda reklam aracılığıyla tıklama aldığı kadar ödeme yapar. Bu durum karşılıklı ‘kazan kazan’ formülünü uygulamayı mümkün kıldığı için günümüzde yoğun olarak tercih edilen bir sistemdir.

Dijital Reklamcılık Nasıl Yapılır?

Dijital reklamcılık denildiği zaman akla ilk olarak bu alanda profesyonel şekilde hizmet veren kişi ve ajanslar gelir. Dijital reklamcılık yapılırken her zaman müşteri odaklı düşünme söz konusudur. Bu nedenle genel geçer kavramlar üzerinden dijital reklamcılığın yapılması mümkün görünmez. Çünkü bir marka için uygun olan çevrimiçi bir yöntem diğer marka için doğru olmayabilir. 

Bu sürecin tanımlanmasında destek olan uzmanlar dijital reklamcılığın yöntemleriyle hareket eder. Öncelikle mevcut markanın reklamla ne amaçladığı göz önünde bulundurulur ve hedef kitlenin doğru şekilde belirlenmesi söz konusu olur.

Dijital Reklamcılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital reklamcılık türleri konusunda seçim yaparken markaya uygun stratejinin belirlendiğinden emin olmak gerekir. Bu açıdan dijital reklamcılığa hakim olmayan firmalar ajans desteğiyle başarılı bir yol izleyebilir. Dijital reklam uzmanı aracılığıyla hizmet veren ajanslar başarılı bir çevrimiçi reklam sunmayı hedefler.