Dijifabrik logosu.

Influencer’ın Etkisi Nasıl Ölçülür?

Influencer'ın etkisi nasıl ölçülür?

Büyük bir yükseliş ile sosyal medya ve dijital pazarlamayı ele geçiren influencerların (etkileyici pazarlamacıların) yükselişi dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Kitlelerin güvenini kazanarak markaları tanıtan influencerların bunun için en sağlam kaynağı ise sosyal ağlar ve oralarda kazandıkları kitlelerdir. Peki, influencer olmak gerçekten nedir? Kime denir? Sizler için önce bu konuya değinip daha sonra influencerın etkisini nasıl ölçmek gerekir ondan bahsedeceğim.

Influencer Nedir ve Influencerlarla Çalışmak Markaya Ne Kazandırır?

Influencer; Belirli bir konu özelinde yaptıklarıyla ve görüşleriyle kullanıcıları etkilemeyi başaran kişi anlamına gelmektedir. Bir markayı, kampanyayı veya ürünü tanıtmak için etkileyici sayılan kişilerle çalışmayı içerir. Erişimi genişletmek, marka bilinirliği oluşturmak, müşteri sadakatini güçlendirmek ve dönüşümleri artırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Son zamanlarda İnfluencerların yükselişi neden bu kadar önemli bir hal aldı? Çünkü tüketici davranışı televizyondan ve ana akım ünlülerden uzaklaşıp sosyal medya kanallarına doğru ilerliyor ve bu kanallar içinde içerik çekmeyi etkiliyor. Maddelendir

Influencerların Etkisini Ne Belirliyor?

Influencer marketing söz konusu olduğunda, etkinin belirleyici faktörü geleneksel olarak başkalarına etki etme etkisi yani bir kişinin takipçileri ve gösterimleri ile ölçülen erişim olarak düşünülebilir. Pek çok pazarlamacı hala influencerlarla çalışsa da, kullanıcı kazanma ve dönüşüme odaklanma daha yaygın hale geliyor. Bununla birlikte, tüm sosyal influencerların, farklı etki alanlarında ortak olan üç özelliği vardır.

Erişim: Hedef kitleye içerik sunma yeteneği

Alaka: Bir markaya veya konuya olan bağlantı gücü

Sürdürülebilirlik: Bir seyirciden istenen davranışı devamlı hale getirme yeteneği

Bir influencerın insanların ulaşabileceği bir kitleye, bir markaya ya da konuya uygun gerek bir kitleye ve en önemlisi kitlesinden istenen davranışı sağlama yeteneğine sahip olması gerekir.

Influencerların Etkisi Nasıl Ölçülür?

influencer etkisi

Her sosyal medya platformunun farklı etkileşim araçları olmasından ötürü etkileşim oranı hesaplama formülünde değişiklikler olsa da mantık olarak her platform için aynı olduğunu söyleyebiliriz. Instagram için etkileşim oranı yukarıdaki gibi hesaplanır.

Etkileşim oranını hesaplarken her paylaşımdan 48 saat sonra

, her paylaşım için ayrı ayrı yapmanız ve değişimlerini gözlemlemeniz, sosyal medya paylaşımlarınızın başarısını ölçmeniz için size yardımcı olacaktır. Her paylaşımınızdan sonra takipçi sayınızı not almanız doğru hesaplama için çok önemli.

Would you like to subscribe to our notifications?