Dijifabrik logosu.

SEO’nun Markalara Dijital Pazarlamadaki Faydası Nedir?

Seo.

Dijital dünya her geçen gün bünyesinde barındırdığı web sitesi, uygulama ve kullanıcı profili sayısını artırıyor. Bu artış ise haritanın genişlemesine neden oluyor. Genişleyen haritada kullanıcılar ne yöne gideceklerini sıklıkla karıştırıyor ve bu nedenle bir bilen olan Google’a sorma ihtiyacı hissediyor. Google’a bir günde sorulan milyarlarca soru olması da bu mecrada en üstlerde olmanın ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Bu yazımızda sizlere SEO kavramının neden bu denli kritik olduğunu özetlemeye çalışacağız.

SEO Neden Önemli?

Markaların çoğalması, artan rekabet koşulları ve hedef kitlenin artık interneti daha aktif kullanmasıyla tüketici alışkanlıkları değişmeye başladı ve değişen alışkanlıklar doğrultusunda da markalar kullanıcıya giden en hızlı ve en etkili “dijital pazarlama” stratejilerini oluşturmaya başladılar.

Dijital Pazarlama stratejileri içinde öyle bir yöntem var ki, markanızı (ya da internet sitenizi) benzerlerinden öne çıkaracak ve dolayısıyla da hedef kitlenizi daha hızlı yakalamanızı sağlayacak. Literatürde, yeni medya reklamcılığında “yenilikçi uygulamalar” olarak değerlendirilen bu dijital pazarlama yönteminin adı “SEO” yani açılımı “Search Engine Optimization” Türkçe çevirisi ise “Arama Motoru Optimizasyonu”. 

Peki, markalar neden Arama Motoru Optimizasyonu’na önem vermeli şimdi bunlara değinelim.

SEO’nun Markalara Avantajları Neler ?

Günümüzde internet kullanıcılarının en çok başvurduğu araştırma yöntemi “GOOGLING”. Yani internette bilgi elde etmek ya da aradığını daha kısa yoldan bulabilmek için Google arama motorunu kullanmayı ifade eden günümüzün revaçta araştırma yöntemidir. Kullanıcıların adres sorduğu bu mecrada karşılarına ön sıralardan çıkmak ise hem marka bilinirliğini doğrudan artırıyor hem de yeni müşteriler kazanmanıza neden oluyor. Düzenli yapılan başarılı bir SEO çalışması markalar için kalıcı ve doğrudan bir ulaşılabilirlik sağlıyor ve sadece maddi yatırımlarla elde edilebilecek değeri daha düşük maliyetlerle sağlayabiliyor.

SEO’nun Garantisi Var Mı?

Her geçen gün kendini yenileyen Google, belirlediği algoritmalarla kullanıcılarına organik ve kaliteli içerikler sunmayı amaçlıyor. Bu nedenle de markalar Google’ın belirlediği algoritma süzgecinden geçerek en doğru içeriklerle ilk sayfalardan hatta ilk sıralardan kullanıcılarıyla buluşmak için SEO’ya ve SEO Uzmanlarına ihtiyaç duyuyorlar.

İçerikten

buy generic levitra

, yazılıma kadar birçok farklı ayrıntısı bulunan SEO’da amaç Google’da üst sıralara çıkarak rakiplerden sıyrılmak ya da marka/site bilinirliğini yükseltmek. E-Ticaret pastasının büyüdüğü ve Google’ın en etkili reklam mecralarının arasına girdiği günümüzde, gelecekte de var olmayı düşünen her marka ve internet sitesinin ihtiyaç duyduğu SEO, uzun vadede fayda sağlayan bir yöntem.  Yani bugün SEO çalışması yaptım yarın ilk sayfaya gireceğim diye bir şey yok ?

Hızlı bir şekilde arama motorunun ilk sayfalarına girmek isteyen markalar SEM çalışmaları yani Search Engine Marketing, Türkçe çevirisi ise Arama Motoru Pazarlaması çalışmalarıyla ücretli bir şekilde bunu başarabilir. SEO ise bunu ücretsiz, organik bir şekilde yapma imkanını sunuyor.