Dijifabrik logosu.

Sosyal Medyada Kriz Yönetimi Nasıl Olmalıdır? [2019]

Sosyal medyada kriz yönetimi.

Kriz yönetimi, oluşan bir krizi ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri alarak işi yürütme, yeniden düzene sokma eylemidir. Peki sosyal medyada kriz yönetimi nasıl gerçekleşiyor?

Sosyal Medya Kriz Planlamaları Oluşturun

Piston aşağı indi olayı.Öncelikle ortaya çıkabilecek bir kriz durumundan problemsiz bir biçimde çıkabilmek için sosyal medyada kriz yönetimi stratejilerine hakim olmalıyız. Kriz yönetiminde önceden hazırlıklı olmak, krizin oluşmasını, büyümesini engellemek ve krizi fırsata çevirmek için çok önemlidir.

Kriz yönetiminde, ortaya çıkabilecek krizlerin, ne zaman ve nasıl ortaya çıkabileceğini öncesinde belirlediğimiz bir sosyal medya kriz planı oluşturuyoruz. Kriz anında yazabileceğimiz zararsız gibi görünen bir yorum takipçilerin iletileri ile başka boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle kriz esnasında mesaj ya da yorumları cevaplayabilmek için kurallar belirliyoruz.

Her kriz farklı boyutta olabilir. Krizi ortaya çıkartan kişi/kurumun niteliği

buy kamagra

, kullanılan görsel, metin, yayılım hızı krizin derecelendirmesi için bilinmelidir. Bunları biliyor ve krizi derecelendiriyoruz.

 

Anında Yanıt Verin ve Devamını Takip Edin

Krizi ortaya çıkartan nedeni bulduktan ve derecelendirdikten sonra, planımızı devreye sokmalıyız. Kullanıcının şüphelerini ve sorularını hızlı yanıtlamalı ve takip etmeliyiz. Böylece herkesten gizlenmesi gereken bir durum olmadığını takipçilerimizin görmesini sağlıyoruz.

İçten Olun

Önceden hazırlanmış kalıp cevaplar kullanmamalıyız çünkü bu takipçiler tarafından kötü algılanmakta ve çoğu zaman eleştirilmektedir. Bu nedenle takipçiye yanıt verirken samimi, sıcak ve içten olmalıyız. Her mesaja aynı cevapları kopyala-yapıştır yapmıyoruz.

Cevap Planınızı Oluştururken Takipçilerin Geri Dönüşlerini Değerlendirin

Kriz bittikten sonra ortamdan hemen ayrılırsak, yeni bir kriz doğmasına sebebiyet verebiliriz. Bu sebeple atlattığımız krizden sonra dikkatli olmalı ve tekrar ortaya çıkabilecek bir kriz için yeniden plan oluşturuyoruz ve aynı nedenle tekrar kriz çıkmasını engelliyoruz.

Sosyal medyada kriz yönetimi markanın imajı için çok önemlidir. Kriz yönetimi ne kadar başarılı olursa marka o kadar itibar kazanır.


Sosyal medya kriz yönetimi konusunda destek almak veya merak ettiğiniz konuları cevaplamamızı isterseniz iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere destek olmaktan mutluluk duyacağımıza emin olabilirsiniz.

Would you like to subscribe to our notifications?