Dijifabrik logosu.

Viral Reklam Nedir? Nasıl Viral Olunur?

Viral reklam.

Viral reklamlar neredeyse her gün internetin ışık hızında yayılan içerikleriyle hayatımızda yer edinmektedir. Peki viral reklam tam olarak nedir? Viral reklamın amacı ürünü tanıtmak değil olayı anlatmaktır.

Viral içerik genellikle arkasında iyi tasarlanmış bir strateji barındırır. Kısmen de olsa şans faktörü etkilidir, ancak yaratıcılık ve hazırlık evresi son derece önemlidir. Bugün size bu kavramın tanımının gerçekte ne olduğunu, bir viral kampanyanın nasıl çalıştığını ve avantajlarını anlatacağız.

Viral Reklam Nedir?

Viral reklam

buy cheap kamagra oral jelly

, virüs gibi yayılan, başka bir deyişle hızlı bir şekilde ve kişiden kişiye mesajlar yoluyla bir marka veya ürünün ilgi ve satışını sağlayabilen reklamdır. Buradaki ana fikir, içeriği paylaşmayı seçenin kullanıcıların kendisi olmasıdır. (bkz: viral pazarlama)

Hızları ve paylaşım kolaylıkları nedeniyle sosyal ağlar bu tür pazarlamanın doğal yaşam alanıdır. Son zamanlarda en yaygın örnek, YouTube’da hareketli, şaşırtıcı veya ihtişamlı videoların oluşturulması ve daha sonra Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlarda paylaşılmasıdır.

Bu tür bir kampanyada, kontrolün büyük bir bölümünün kullanıcıların eline geçtiğini ve mesajın yanlış yorumlanma veya parodilenme riskini taşıdığını unutmamak gerekli. Öte yandan, başarılı bir viral kampanya markanızın sonuçları için mucizeler yaratabilir.

Nasıl Çalışır?

Viral reklam kampanyalarının gerçekleştirilmesi aslında oldukça basittir. Hedefe çekici gelen bir video veya başka bir içerik türü oluşturun, internete koyun ve onu harekete geçirmek için ilk eylemlerinizi planlayın. Burada, tek yapabileceğiniz tek şey içeriğinizin büyük bir ilgi yakalaması ve kullanıcıların paylaşmaya başlamasını beklemektir.

Viral reklam söz konusu olduğunda ilk akla gelen video ve resimdir. Bunun sebebi elbette sosyal medya kullanıcılarının görsel detaylara daha çok dikkat ediyor olmasıdır. Ancak etkileyici bir metin de, doğru kelimeler seçildiğinde viral olabilir. Bu konudaki çalışmalar şirketin amacına, beklentisine, hedef kitleye ve yayınlanacağı sosyal medya platformuna göre değişir.

Bazı durumlarda viral reklam istenmeden de gerçekleşebilir. Bir kullanıcının paylaştığı video beklenmeden popüler hale gelebilir ve sosyal medya platformlarından yayılarak viral olabilir.

Markalar tarafından oluşturulan videoların dağıtım stratejisi için genelde iki odak noktası vardır; gösterilen veya gizlenen. Birincisinde, kullanıcı reklam içeriğini ilk izlediği andan itibaren farkındadır, ikincisi ise markanın katılımı gizlenir ve daha sonra ortaya çıkar.

Gizli pazarlama tekniklerini uygularsanız, çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Uygulayacağınız viral kampanya daha sonra sizin aleyhinize dönebileceği için kullanıcıyı kandırılmış hissettirmemek adına çok dikkatli olunması gerekir.

Viral Reklamların Avantajları Nelerdir?

  • Viral reklam klasik televizyon reklamları gibi yüksek bütçeler gerektirmediği için hesaplı bir yöntemdir.
  • Marka adı ön plana çıkarılmadığı ve hikayenin içerisine gizlendiği için reklam olduğu anlaşılmaz.
  • Çok hızlı bir şekilde milyonlarca kullanıcıya ulaşabilir.
  • Kullanıcı çoğu zaman izlediği ya da gördüğü şeyin reklam olduğunu fark etmediği için etkilenir. İçinde geçen olay ya da slogan dilden dile yayılır ve böylece kulaktan kulağa yöntemi işlemeye başlar.
  • Müşterinin zihninde yer edinen reklamda verilmek istenen mesaj yerine ulaşmıştır. Arka planda olan marka merak uyandırarak insanları ürüne ve web sitesine yönlendirecektir. Böylece reklam amacına ulaşmış olur.
Would you like to subscribe to our notifications?