Dijifabrik logosu.

Yazılımcılar İçin En İyi 5 Bilgisayar Modeli

Js dosyası açık olan bir Macbook ekranı.Js dosyası açık olan bir Macbook ekranı.

Yazılımcılar için en iyi 5 bilgisayar modeli denildiğinde akla ilk olarak şüphesiz ki dizüstü bilgisayarlar geliyor. Bunun sebebi ise dizüstü bilgisayarların teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çok kapsamlı olması ve kullanım pratikliğidir. Yazımızda programlama yapabilmek için ihtiyaç duyulan özelliklere sahip birbirinden işlevsel bilgisayarlara göz atacağız.

Konuya başlamadan evvel çok dikkat edilmesi gereken ve gözden kaçan bir noktadan bahsedelim. Yazılım alanında bilindiği gibi birden fazla programlama dili mevcuttur. Bu nedenle sıklıkla kullandığınız programlama dili ile almak istediğiniz bilgisayarın uyumluluğuna dikkat etmelisiniz.

Bazı bilgisayarlar belli bir geliştirici türünde faydalı olurken; bazı bilgisayarlar farklı bir programlama için geliştirilmiş olabilir. Şimdi genellikle kodlama alanında kapsamlı hizmet sunan modellere değineceğiz.

Oryx PRO 

Linux adına dizüstü ve masaüstü bilgisayar üreten bir şirket olan System76; son dönem programlama ürünleri arasında öne çıkan Oryx Pro ile dikkat çekiyor. Pek çok kişinin yazılım alanında yeni yeni kullanmaya başladığı model uzmanlar tarafından incelenen son dönem yazılım bilgisayarlarından birisi olarak nitelendirilebilir.

Microsoft Surface Pro 7 

Özellikle Linux işletim sistemi açısından başarılı çalışmasıyla ünlü Microsoft Surface Pro 7 modeli günlük basit kodlama işlerinizi yapabileceğiniz bir bilgisayar. Hem tablet hem laptop şeklinde kullanabileceğiniz bir bilgisayar olan Pro serisinin dikkate değer olumsuz özelliklerinden birisi ise ARM tabanına sahip bir işlemci üzerine inşa edilmesidir. Bunun dışında yazılım için bilgisayar tercih edeceklere önerilen temel başlangıç modellerinden birisidir.

Casper Nirvana S500

Türkiye’de online teknoloji alışverişi denildiğinde aklına gelen ilk marka olan Casper, Nirvana serisi ile yazılımla ilgili laptop araştırmasında öne çıkan modellerden biri oluyor.  Hem ince, hem güçlü bir bilgisayar olan Nirvana s500 aynı zamanda programlama için uygun laptop arayışınıza son verebilecek özelliklere sahiptir. Nitelikli ve kaliteli bir bilgisayar olarak bilinen Casper Nirvana S500 modeli, 10 saate varan batarya gücü ve opsiyon olarak MX450 2GB ekran kartıyla başarılı bir performans sunuyor.

Apple MacBook Air 

Apple’ın MacBook Air modeli farklı açılardan yazılımcıların işine yarayacak bilgisayar özellikleri içeriyor. Yüksek hız oranı, önemli güncellemelere sahip olması sessiz kullanım ve duyarlı arayüz gibi ayrıntıları ile dikkat çeken modellerden birisi haline geliyor. Modelin M1 çipli olan tipi başarılı performansı ile tercih ediliyor.

Dell XPS 15 

Estetik ve işlevsel tasarımı kullanım kolaylığı sağlayan XPS 15 modeli aynı zamanda hızlı kullanım özelliği ile de öne çıkıyor. 15,6 inç ekranı ve 4K ekran çözünürlüğü ile programcıların tercih ettiği modellerden birisi haline geliyor. Yüksek potansiyele sahip grafik işleme özelliklerine dikkat çekmesinin yanı sıra; kullanışlı pil ömrü ile tercih edilen modellerden birisidir. Bunun yanı sıra Dell markasının resmi şekilde Linux’u desteklemediği bilinmelidir. Yine de genellikle Linux dağıtımları bu modellerde de çalışır.

Yazılımcılar Hangi Modelleri Tercih Etmelidir?

Konu dahilinde programcılar için bilgisayar tercihi ve yazılım öğrenmek için bilgisayar tercihleri farklı şekilde yapılabilir. Yani yazılım alanına yeni başladıysanız ve fiyat performans açısından uygun bir ürün arıyorsanız; daha geniş bir çerçevede düşünebilirsiniz.  Dolayısıyla özellikler bakımından kapsamlı ürünleri tercih etmeniz gerekir. Elbette imkanlar doğrultusunda yazılım alanında yeni başlarken de kaliteli bir ürün edinebilirsiniz. Bunun için yukarıdaki modellere göz atabilirsiniz. Yazılım için laptop özellikleri incelemesinde genel olarak kodlama yapmaya uygun dizüstü bilgisayarlar değerlendirilebilir.

Programlama Bilgisayarında Hangi Özelliklere Dikkat Edilmelidir?

Programlama yapmak için bir bilgisayar edinmek istiyor olabilirsiniz. Özellikle profesyonel niteliklere ihtiyaç duyulan bu cihazların belli talepleri karşılıyor olması gerekir. Bunlardan bazıları aşağıda ifade edildiği şekildedir:

  • İşlem hızı: Günlük bilgisayar kullanımı için oldukça önemli etkenlerden birisidir. Söz konusu profesyonel yazılımcılık olduğunda çok daha önemli hale gelir. Almak istediğiniz bilgisayarın işlem hızlı kaliteli bir kodlama için mutlaka yüksek olmalıdır.
  • RAM özelliği: Yazılım geliştiricilerin kullanımı için; uzmanlar tarafından yüksek ramli laptop tavsiyesi sunulduğu bilinmektedir. Laptop modelleri kullanımında RAM sınırını ve özelliklerini incelemek gerekir. Ortalama bir dizüstü bilgisayarda 4 GB RAM bulunur.

Bu donanım temel uygulamalar için yeterli olsa da yazılım mühendisliği alanında en az 8 GB RAM’den başlayan modeller tercih edilmelidir. Özellikle profesyonel şekilde sektörde çalışan kişiler 16 GB ve üzeri RAM ile işlem yapmaktadır.

  • Sabit sürücü etkeni: Yine standart bir bilgisayarda olduğu gibi programlama bilgisayarı için de dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi sabit sürücüdür. Değişik klasör ve kayıtlar vasıtasıyla enerji filtrelemesi gerçekleştirileceği için bu noktaya özen göstermekte fayda vardır.
  • Onarılabilirlik niteliği: Çalıştığınız alanda farklı bir programlama diline geçiş yapmanız gerekebilir. Ya da kullandığınız bilgisayara RAM eklemek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda edindiğiniz bilgisayarın onarılabilirlik niteliği önemlidir. Bazı dizüstü bilgisayarlarda bu özellik geliştirilmeye açıkken; bazı ürünlerde kapalı şekilde tasarlanmıştır.
  • Fiyatlandırma: Özellikle kapsamlı ürünlerin tercih edildiği ve fiyat aralığının daha yüksek olduğu profesyonel cihazlar için fiyat karşılaştırması yapmak mantıklı olabilir. Yazılım bilgisayarı fiyatları üzerinden değerlendirme yapılırken öncelikle yukarıdaki noktalara dikkat etmek ve standartları belirlemek faydalı olacaktır.

Ardından isteğinize uygun özelliklere sahip modeller arasından fiyat karşılaştırması gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hem kapsamlı ve işinize yarayacak bir cihaz satın almış olursunuz hem de istediğiniz ürünü en uygun maliyetle edinebilirsiniz.

Yazılımcılık; bilgisayar programlamasına dair alanlar, kodlar, çizelgeler ve algoritmalar gibi unsurların yanı sıra donanımla da ilgili olmayı gerektirir. İşlevsel bir dizüstü bilgisayarla kod yazmak ve ilerleme kat etmek mümkündür. Ancak programlama için sektörde ilerlemeyi hedefliyorsanız düşüncelerinizi en iyi şekilde somutlaştıracak bir bilgisayar edinmenizi öneririz.